Állami otthonfelújítási támogatás és hitel
3 millió forint a maximális támogatás
2021 januárjától új támogatási források nyíltak meg, amelyek a lakás, ház felújítását könnyítik meg. A támogatást gyermekes szülők, családok vehetik igénybe. A finanszírozott tevékenységek köre kiterjed csaknem az összes felújítási munkára, még beépíthető háztartási gépek beszerzésére is. Van azonban néhány fontos feltétel.
A 2021-es évtől legfeljebb hárommillió forinttal támogatja az állam a lakások, házak felújítását*. A támogatást szülők igényelhetik, ha legalább egy gyermek velük él. Minden család egyszer élhet a támogatással, amelynek összege a számlával igazolt felújítási költségek fele, legfeljebb hárommillió forint. Fontos, hogy a támogatási összegben az anyagköltség és a munkadíj 50-50%-os arányban számolható el. A támogatás nem elérhető, ha valaki csak munkadíjra, vagy csak anyagköltségre szeretné igénybe venni.
A maximális, 3 millió forintos összeg akkor hívható le, ha az összköltség eléri a 6 millió forintot, és ezen belül a részköltségek – anyag, illetve munkadíj – fele-fele arányban oszlanak meg. Ha valamelyik nem éri el a lehetséges támogatás felét, akkor az igénylő csak a kisebb tétel kétszeresét kaphatja meg.
Kik igényelhetik?
A lakásfelújítási támogatást igényelhetők köre a gyermekes családok, de ez önmagába még nem elég a folyósításhoz. Számos feltételnek kell megfelelni.
- Legalább egy, a szülőkkel együtt lakó gyermek szükséges a támogatáshoz. A legalább 12 hetes magzatok és a 25. életévüket még be nem töltött, együtt lakó gyermekek is beszámítanak. A gyodra (Gyermekek Otthongondozási Díja) jogosító gyermekek esetében nincs életkori határ.
- Egyszülős családok és különélők, elváltak is élhetnek a lehetőséggel, utóbbiak esetében az a fél jogosult rá, aki neveli a gyermeket. Ha mindketten 1-1 gyereket nevelnek, akkor legfeljebb
1,5-1,5 millió forintot vehetnek igénybe. Az egyik fél – aki éppen nem tervez felújítást – dönthet úgy, hogy lemond a saját részéről, és átadja a támogatásra a jogot a másiknak, aki így a teljes, 3 milliós összegre jogosulttá válik. - A támogatás abban az esetben igényelhető, ha az igénylő(k), illetve a kiskorú gyermek a támogatással érintett lakásban együttesen legalább 50%-os mértékű tulajdoni hányaddal rendelkeznek.
- Az igénylés időpontjakor legalább egy éve a bejelentett lakásban kell laknia a szülőknek és a gyermek(ek)nek.
- Legalább 1 éves, maximum 30 napra megszakított folyamatos társadalombiztosítási jogviszony kell a támogatáshoz (vállalkozók esetében is). Mentesülnek a TB jogviszonyra vonatkozó elvárás alól azok az igénylők, akik gyermekük után otthongondozási díjat vagy ápolási díjat kapnak.
- Az igénylőnek nem lehet köztartozása. (A banki adóslistán – KHR – szereplés nem minősül köztartozásnak, így az nem számít kizáró oknak.)
Hogyan folyósítják?
A támogatás az utolsó számla kifizetését követő 60 napon belül, de legkésőbb 2022. december 31-ig, egy összegben igényelhető. A folyósítást követő hat hónapban bármikor ellenőrizhetik kormányhivatalok, hogy az igénylők a támogatást valóban olyan munkák elvégzésére fordították, amire igényelték.
A számla nem elég!
Félreértésre adhat okot, hogy a legtöbb tájékoztatóban az szerepel, hogy a kifizetéshez a számlák bemutatása szükséges. Ez azonban nem elegendő. Fontos, hogy a vállalkozóval, vagy vállalkozókkal szerződést kössünk, ezt is csatolni kell a támogatási kérelemhez. Emellett be kell mutatni a számlák kifizetését igazoló dokumentumot. Ez lehet egy bevételi bizonylat a munkát végző szakembertől, vagy banki átutalási bizonylat. Arra is figyelni kell, hogy ha a megrendelő nem maga szerzi be a szükséges anyagokat, hanem azt is a vállalkozóra bízza, ebben az esetben nem elég a végszámla, külön részletezni kell, hogy ebből mennyi volt az anyagköltség, és mennyi a munkadíj.
Rokonok kizárva
A Magyar Államkincstár tájékoztatása szerint a vállalkozó által kiállított olyan számla érvényes, amelyről a vállalkozó az általános forgalmi adóról szóló törvény (áfa-törvény) szerinti adatszolgáltatási kötelezettségét teljesítette. Nyugta nem, csak számla fogadható el.
A rendelet csak az 5%-os áfát tartalmazó számlát zárja ki a támogatási körből. A 0%-os és 27%-os általános forgalmiadó-tartalommal kiállított számla figyelembe vehető.
A vállalkozó által kiállított számlát csak akkor fogadják el, ha a vállalkozó sem az igénylőnek – együttes igénylés esetén egyik igénylőnek sem – közeli hozzátartozója vagy élettársa. Ugyanez vonatkozik arra, ha a felújítást nem egyéni vállalkozó végzi, hanem gazdasági társaság. Ebben az esetben az igénylő a felújítást végző gazdálkodó szervezetnek nem lehet tagja, munkavállalója vagy vezető tisztségviselője. Ugyanígy nem lehet tag, munkavállaló vagy tisztségviselő az igénylő/igénylők közeli hozzátartozója. Tehát a felújítási kivitelezést végző vállalkozásban például nem lehet tulajdonos vagy alkalmazott az igénylő, így saját magának nem számlázhat.
Önerőhöz is adnak hitelt
A támogatási maximumot nem kell kimeríteni, kisebb felújításokra is érdemes igénybe venni a lehetőséget. Természetesen mindenki akkor jár jól, ha eléri a 6 milliós keretet, ami után igénybe veheti a 3 milliós támogatási összeget. Amennyiben valaki tervez felújítást, de nem rendelkezik megfelelő saját tőkével, egy speciális, kifejezetten az otthonteremtési támogatáshoz kialakított hitelkonstrukcióval is finanszírozhatja az önrészt.
A családok otthonuk felújítására igen kedvező, 3%-os kamatozású, legfeljebb 6 millió forint összegű, jelzálog alapú lakáshitelt is felvehetnek. Az erről szóló rendelet a Magyar Közlönyben** jelent meg.
A hitel az otthonfelújítási támogatáshoz szorosan kapcsolódik, ugyanis a támogatás összegével a munkálatok befejezését követően automatikusan csökkentik a hiteltartozást. A futamidő maximum 10 év. Az új hitelkonstrukció 2021. február 1-től elérhető.
Aki így szeretné finanszírozni otthona felújítását, annak először a banki hitelt kell igényelnie. Ezután egy éve lesz arra, hogy benyújtsa az otthonfelújítási támogatásra is az igényt, vagyis egy éven belül kell beadni a számlákat az elkészült felújításról.
A hitel felvételének személyi feltételei megegyeznek azzal, amelyek az otthonfelújítási támogatás igénybevételéhez is szükségesek. A bank megvizsgálja, hogy az igénylő megfelel-e a támogatási program feltételeinek, illetve a támogatás igénylésekor a Magyar Államkincstár is ellenőrzi, hogy az igénylő jogosult-e a felújítási támogatásra.
Fontos, hogy bár a támogatás igénybevételét nem zárja ki, ha valaki szerepel a banki hitelinformációs rendszerben (KHR), a hitel felvételét ez meghiúsíthatja. Amennyiben a banki hitelbírálat alapján valaki nem jogosult a teljes hitelösszegre, egyéb piaci konstrukciókban, például személyi hitelben is gondolkodhat, ezek kamata azonban kevésbé kedvező, mint az otthonfelújításhoz kapcsolódó hitelé.
Segít a Hufbau!
Kérje munkatársaink tanácsát! Tájékoztatjuk az otthonfelújítási támogatás igénybevételének feltételeiről! Segítünk abban, hogy a lehető legmagasabb összegű támogatást megszerezze! Kedvezményes beszerzési lehetőséggel segítjük azokat, akik nálunk vásárolják meg a felújításhoz szükséges anyagokat!
Néhány példa
Ügyeljünk arra, ha egy 6 000 000 Ft-ba kerülő lakásfelújítást teljesen saját magunk kivitelezünk, úgy a támogatás nem vehető fel utána, mert nem számoltunk el munkadíjat. Ha azonban a felújítást végző szakember munkadíja 1 500 000 Ft, az anyagköltségünk pedig 4 500 000 Ft, akkor is csak 1 500 000-1 500 000 Ft után vehetünk igénybe 3 000 000 Ft támogatást. Mondhatjuk azt is: mindig az alacsonyabb összeg játszik a támogatás megítélésénél.
Vállalkozói díj Anyagköltség Felvehető támogatás
0 Ft 6 000 000 Ft 0 Ft
1 500 000 Ft 4 500 000 Ft 3 000 000 Ft
2 000 000 Ft 5 000 000 Ft 3 000 000 Ft
3 000 000 Ft 3 000 000 Ft 3 000 000 Ft
1 000 000 Ft 2 000 000 Ft 1 500 000 Ft
1 000 000 Ft 9 000 000 Ft 2 000 000 Ft
500 000 Ft 3 000 000 Ft 1 000 000 Ft
750 000 Ft 5 250 000 Ft 1 500 000 Ft
4 000 000 Ft 500 000 Ft 1 000 000 Ft
Mire vehető igénybe?
- Fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje.
- Az épület szigetelése. (Lábazat-
- szigetelés, hő-, hang-, illetve vízszigetelés.)
- Tetőcsere, -felújítás, -szigetelés.
- Lámpák vagy világítótestek beépítése vagy cseréje.
- Melegvízrendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje.
- Víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, belső hálózatának kiépítése vagy cseréje.
- Fürdő, WC létesítése.
- Külső nyílászáró cseréje, redőny, árnyékoló, spaletta, rovarháló, biztonsági rács felszerelése vagy cseréje, párkányok, küszöbök cseréje, felújítása.
- Kémény építése, korszerűsítése.
- Klímaberendezés beépítése, cseréje.
- Napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje.
- Beépíthető bútor vagy konyhai gép beépítése, cseréje.
- Belső tér felújítása: burkolat cseréje, felújítása, festés, tapétázás, galériaépítés, a belső lépcső kialakítása és cseréje. Szaniterek beépítése vagy cseréje, villanykapcsolók és dugaljak kialakítása és cseréje. Belső nyílászárók, belső párkányok, küszöbök beépítése, cseréje vagy felújítása.
- Nem lakás céljára szolgáló helyiség (nyári konyha, mosókonyha, tároló) felújítása.
- Kerítés építése.
- Garázs építése, nyitott kocsibeálló kialakítása.
- Terasz, loggia, erkély, előtető építése.
- Térburkolat készítése, cseréje.
- Télikert kialakítása.
- Alapozási szerkezet megerősítése.
- Meghatározott akadálymentesítési munkák, amennyiben az igénylő vagy gyermeke mozgáskorlátozott.
Hol a legnagyobb az érdeklődés?
A lakosság következő egy évre vonatkozó lakásfelújítási és korszerűsítési kilátásai a tavalyi negyedik negyedévben ismét erőteljesebbé váltak, a várakozások 14 éves csúcsra emelkedtek. A bejelentett kormányzati ösztönző intézkedések hatására a következő egy évben a magyar lakásállomány csaknem 14 százalékán végezhetnek fejújítási, korszerűsítési munkákat – derül ki a GKI és a Masterplast legfrissebb, reprezentatív kutatásából. Ezer fő bevonásával végezték a kutatást, amely nem, életkor, lakóhely és iskolai végzettség szerint reprezentálja a magyar lakosság összetételét.
A kutatás szerint a várakozások a 2008-as válság előtti időket idézik.
A tervek megvalósulása esetén egy éven belül mintegy 570 ezer lakáson végezhetnek el kisebb-nagyobb munkálatot. A legerősebb felújítási szándék a családi házak lakói körében tapasztalható, csaknem 18 százalékkal. A legkisebb korszerűsítési kedvet a panellakásokban élők körében mérték, 9,6 százalékos aránnyal. A tégla építésű társasházakban lakók tervei a kettő között helyezkednek el, 12 százalékos aránnyal.
Budapesten a megkérdezett háztartások lakóinak 12 százaléka, a megyeszékhelyeken és az egyéb városokban 13 és 14 százaléka, a községekben pedig 18 százaléka készül felújításra. A régiók közül Nyugat-Dunántúlon érezhető a legnagyobb aktivitás, ott a háztartások 16 százaléka készül valamilyen felújításra, de az észak-magyarországi és az észak-alföldi régióban is az országos átlagot meghaladó felújítási-korszerűsítési tevékenység várható.
10 dolog, amire ügyelnie kell!
- 2020-ban kiállított számlák
Kizárólag 2021. január 1. után kiállított számlákkal igazolt anyag- és munkaköltségekre lehet igényelni a felújítási támogatást. - Megfelelő vállalkozót találjon!
Arról, hogy ki lehet vállalkozó, fentebb már részletesen írtunk. Külföldi számla sem vállalkozási díjról, sem anyagról nem fogadható el, kivéve, ha a vállalkozó rendelkezik magyar adószámmal és a magyar jogszabályoknak megfelelően állítja ki a számlát. - 25 év fölött
A támogatáshoz fontos, hogy az együtt elő gyermek 25. életévének betöltése előtt be kell érkeznie a kérelemnek a Magyar Államkincstárhoz, addigra tehát be kell fejezni a felújítást és ki kell fizetni a számlákat. - Friss lakcím
Az igénylőnek és annak a gyermeknek, akire a támogatást igénybe veszi, legalább egy éve kell lakóhellyel kell rendelkeznie a felújított ingatlanban. Kivétel ez alól a frissen megszerzett lakás. - Anyag/munkaköltség
A támogatás összege a számlával igazolt felújítási költségek 50%-a, de legfeljebb 3 millió forint lehet. A támogatás összegében az anyagköltség, illetve a vállalkozói díj 50-50%-os arányban szerepelhet. - Legyen megfelelő TB!
Az igénylőnek rendelkeznie kell legalább egy év társadalombiztosítási jogviszonnyal, amelyben legfeljebb 30 nap megszakítás lehet. - CSOK-os számla
Nem fogadható el olyan számla, amelyet az igénylő a használt lakás vásárlásához, korszerűsítéséhez és/vagy bővítéséhez igénybe vehető falusi CSOK igénybevételéhez már elszámolt. - Fontos a vállalkozói szerződés
A kivitelezést végző vállalkozóval 2021. január 1. után megkötött szerződéssel kell rendelkeznie az igénylőnek. - Időben nyújtsa be az igényt!
A kiállított számlák kifizetését a kölcsön folyósításától számított egy éven belül igazolni kell a hitelt nyújtó bank felé. - Mire nem igényelhető támogatás?
Nem igényelhető a támogatás például a szabadon álló bútorok beszerzésére (szobabútor), nem beépített gépek beszerzésére (mosógép, szárítógép), a lakás bővítéséhez plusz szobákkal, a tereprendezésre, gyepszőnyeg-fektetésre, tároló építésére, mobilgarázs beszerzésére, raklapra mint anyagköltségre, infraszauna beépítésére, riasztóberendezés beszerelésére.
*518/2020. (XI. 25.) Korm. rendelet A gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról Magyar Közlöny 2020. évi 259. szám
** https://magyarkozlony.hu/dokumentumok/79b0fcb4072dc656915de0e95aefe6d44026e5ef/megtekintes
641/2020. sz. Korm.rendelet.